BITI DRUKČIJI

U srijedu, 15. prosinca 2010. Udruga Kultura Nova iz Zagreba počastila je učenike naše škole kazališnom predstavom "Biti drukčiji". Predstava je edukativnog karaktera i ima potporu i preporuku Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa. Ministarstvo je financiralo četiri predstave, od kojih je jedna odigrana upravo u našoj školi, zahvaljujući angažiranosti i zainteresiranosti našeg pedagoga Branimira Vinceka.

Predstava obrađuje tematiku prihvaćanja osoba s invaliditetom, promiče toleranciju i podiže svijest djece i mladih s naglaskom na problem invalidnosti.

Dvoje mladih glumaca Sven Jakir i Dino Škare donose životnu priču o dvoje mladih rukometaša od kojih jedan na treningu padne, povrijedi kralježnicu i biva prikovan za invalidska kolica 3 mjeseca. U tom razdoblju, u novoj životnoj situaciji, dvojica prijatelja razgovaraju na način na koji dosad nisu razgovarali i o temama koje ih dosad nisu interesirale. S obzirom da razgovaraju govorom mladih, učenici su predstavu pratili bez daha, upijajući svaku riječ i reagirajući na svaku situaciju. Iako teška temom, predstava je približena djeca i educira ih na toliko diskretan način da oni ni ne osjete da su dobili jednu vrlo važnu lekciju. Naučili su da su invalidi ljudi koji su samo tjelesno drukčiji, ali su potpuno jednako kao i oni, imaju iste snove, iste želje, razmišljaju o istim stvarima, možda na samo malo drugačiji način. Na kraju predstave učenici su dobili na poklon i jednu malu knjižicu "Bonton" koji ih podučava kako se ophoditi s invalidima, kako s njima komunicirati i kako im pomoći.

Tekst: Draženka Švelec-Juričić

Fotografije: Vlado Derdić

objavio: VLADO DERDIĆ   datum: 15. 12. 2010.