Ukupno: 219302

POSJET VUKOVARU

Dana 8. lipnja otputovali smo na terensku nastavu u Vukovar.

Stigavši u Vukovar, prvo smo posjetili simbol grada  - Vodotoranj.  Obnovljen je i predivan, ali je u 8 sat ujutro bio zatvoren pa ćemo u pogledu s Vodotornja uživati nekom drugom prilikom.

Uputili smo se u Memorijalni centar Domovinskog rata gdje smo slušali zanimljivo predavanje o stvaranju Republike Hrvatske. Nakon predavanja jedan od sudionika Domovinskoga rata upoznao nas je s nekim sredstvima koja su se koristila u ratu i upozorio nas na njihovu opasnost.

Uslijedio je posjet Borovu naselju, a putem smo vidjeli Kukuruzni put poznat i pod nazivom Put spasa jer su se tim putom u okupirani Vukovar dobavljali hrana, lijekovi i streljivo, a izvlačili ranjenici.

Posjet se nastavio na Ovčari, bivšoj farmi poljoprivrednog kombinata VUPIK, koja je nakon okupacije grada pretvorena u koncentracijski logor. Tamo smo zapalili svijeću i pomolili se za 200 zatvorenih, mučenih i pogubljenih branitelja i civila.

Uputili smo se na Memorijalno groblje žrtava Domovinskoga rata. Groblje je podijeljeno u aleje u kojima su vječni mir našli poginuli branitelji, civilne žrtve, umrli hrvatski ratni vojni invalidi i članovi njihovih obitelji.

Svoju smo terensku nastavu nastavili posjetom crkvi svetoga Filipa i Jakova gdje smo pogledali i kratak film o Vukovaru.

Naposljetku smo razgledali dva muzeja:  Muzeju vučedolske kulture i Gradski muzej Vukovar i oba muzeja oduševili su nas svojim izgledom i postavom. Ostatak slobodnoga vremena šetali smo gradom, upoznali nove prijatelje i lijepo se proveli.

S obzirom na to da smo putovali sa svojim prijateljima iz OŠ Visoko i samo putovanje bilo je zabavno, zanimljivo i trajalo nam je prekratko.

objavio: Silvija Kontrec   datum: 21. 6. 2022.