TERENSKA NASTAVA UČENIKA PREDMETNE NASTAVE U ISTRU

Dana 2.5.2019 godine učenici 5.- 8. razreda krenuli su na terensku nastavu u Istru do Aleje glagoljaša, Motovuna, Višnjana.

Uzbuđenje je krenulo već u jutarnjim satima dolaskom pred školu. Smjestili smo se u dva autobusa te započeli naše putovanje. Put prema Istri bio je poprilično dug i naporan, ali to smo zamijenili smijehom i zabavom.

Naša prva stanica bio je gradić Roč koji je poznat po Ročkom glagoljskom abecedariju pronađenom u župnoj crkvi sv. Bartula koju smo također posjetili. Putovanje smo nastavili razgledavanjem Aleje glagoljaša koja je spomen-obilježje glagoljici i glagoljaštvu, a sastoji se od 11 pojedinačnih spomen-obilježja, od kojih je deset od kamena, a samo su gradska vrata izgrađena od bakra.

Dolaskom pred gradska vrata Huma, koji je također poznat kao najmanji grad na svijetu, završava Aleja glagoljaša. Vrata su također specifična po tome što se na njima nalazi kalendarij -   12 medaljona s prizorima seoskog života. Nakon što smo pobliže pogledali gradska vrata, ušli smo u grad i opustili se uz šetnju i sladoled.

Naše putovanje nastavlja se vožnjom dolinom rijeke Mirne prema Motovunu - ,,gradu Velog Jože”. Pješice smo se zaputili u Motovun gdje smo razgledali crkvu sv. Stjepana, gradski trg i kaštel. Razgledavanje smo nastavili uz šetnju unutarnjim gradskim prstenom te se zaputili na ručak.

Naša posljednja stanica bila je zvjezdarnica grada Višnjana koja je po broju otkrivenih asteroida jedna od dvanaest najproduktivnijih zvjezdarnica svijeta svih vremena. Meni se posebno svidjelo to što smo dobili priliku gledati sunce kroz teleskop. Nakon razgledavanja zvjezdarnice zaputili smo se prema kućama.

Cijelo je putovanje bilo popraćeno uz smijeh i glazbu. Terenska nastava u Istru bila je divno iskustvo jer smo puno toga vidjeli i naučili. Uz to vozili smo se kroz tunel Učku, drugi tunel po duljini u Hrvatskoj.

Viktorija Ivanušić, učenica 8. razreda

objavio: Ana Keleminec   datum: 6. 5. 2019.