ZAPOČEO NOVI CIKLUS PROJEKTA "ČITAMO MI, U OBITELJI SVI"

U petak 4. prosinca u našoj je školi započeo novi, drugi po redu ciklus projekta Hrvatske mreže školskih knjižničara pod nazivom „Čitamo mi, u obitelji svi“.

To je projekt poticanja čitanja u kojemu sudjeluju učenici 3. razreda, njihovi roditelji i drugi članovi obitelji, učiteljica i školska knjižničarka. Projektom učitelji i knjižničari uz potporu roditelja potiču učenike da zajedničkim čitanjem knjiga usvajaju tehniku čitanja i kod njih razvijaju estetsko uživanje u čitanju.

Svakog petka ždrijebom, prema imeniku ili prema dogovoru u razredu se odabire učenik koji će ponijeti knjižničnu naprtnjaču s 8 različitih knjiga kući. Učenik sa svojom obitelji 5 dana barem 15 minuta zajednički čita i razgledava knjige. Svoje dojmove, zanimljivosti i lijepe doživljaje zajedničkog čitanja učenici s roditeljima zapisuju u priloženu bilježnicu dojmova u koju mogu napisati nekoliko rečenica, a ako žele, mogu dodati i crteže, fotografije ili na neki poseban način ukrasiti bilježnicu. U srijedu učenik vraća naprtnjaču u školu, a učiteljica mu daje 10-15 minuta da prepriča lijepe doživljaje čitanja u obitelji.

Cilj tih aktivnosti je zabavljati se i družiti kao obitelj kroz čitanje knjiga. Nakon završetka projekta knjige se stavljaju na police knjižnice na daljnje korištenje svim ostalim članovima knjižnice.

Ove godine u naprtnjači se nalazi 8 novih, atraktivnih i zanimljivih knjiga. Neke od njih namijenjene su samo djeci, kao što su zbirka priča Sanje Bužimkić Čarobne cipele, dječji strip Mali Guj i njegov Zmuj autora Darka Macana i Frane Petruše te slikovnice Priče iz čarobnog vrta Antoona Kringsa i Patuljci Tonyja Wolfa. Za odrasle čitatelje odabran je priručnik o odgoju djece Djeca bolje uče uz kineziologiju Helge Baureis i Claudie Wagenmann te zbirka priča Sanje Pilić Mala torba, velika sloboda. Za zajedničko čitanje svih članova obitelji predviđena je edukativna knjiga s trodimenzionalnim modelima Izumi i otkrića Petera Rileya te 8 originalnih društvenih igara Životinje na ploči autorice Madeleine Deny.

I ove godine učenici s nestrpljenjem čekaju dan kada će doći na red da naprtnjaču ponesu svojoj kući i zajedno s članovima obitelji podijele čaroliju čitanja knjiga.

objavio: Administrator   datum: 22. 12. 2015.