OBILJEŽEN DAN JABUKA

U povodu Dana jabuka, koji se svake godine obilježava 20. listopada, učenici 6. razreda uredili su pano i pripremili kompot od jabuka.

Ove smo godine po prvi puta u našoj školi obilježili Dan jabuka. Učenici 6. razreda, zajedno sa svojom razrednicom, su u holu škole uredili pano na kojem se mogu naći mnoge zanimljivosti o jabukama, najpoznatije sorte jabuka, kao i recepti za razne slastice od jabuka.

Šestaši su u školu donijeli mnogo jabuka iz svojih voćnjaka koje su potom vrijednim i spretnim rukama pripremili za kompot koji je teta kuharica skuhala za sve učenike i učitelje. Bio je odličan!

Na kraju su učenici svima poručili ono što kaže poznata narodna poslovica:

Jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van.”

Malo o jabukama

Crvena ili zelena, kisela ili slatka, jabuka je vrijedna namirnica izvrsna za zdravlje. Stručnjaci su izračunali da bismo godišnje trebali pojesti 30-ak kilograma jabuka. Jabuka olakšava probavu, a sadržava mnoštvo korisnih tvari, vitamina i minerala. Vodenasta je, pa je dobra za gašenje žeđi. Najbolje ju je jesti svježu ili popiti svježe iscijeđen sok koji ne smije stajati dulje od pola sata. Kora je vrijedna, no kako se danas većina jabuka prska različitim zaštitnim sredstvima, ne znate li podrijetlo jabuke koju želite pojesti, bolje je da je prije jela ogulite. I ne samo to. Jabuka ima u raznim bojama i ukusima. Ako niste raspoloženi za zelenu jabuku, uzmite crvenu. ako vam ni ta ne odgovara, probajte sa žutom. U svakom slučaju, jabuke su voće koje bi uvijek trebali imati u kuću jer jedna jabuka osigurava 1/5 dnevnih potreba za voćem i povrćem . Naravno, nemojte odustati od banana, naranči, kruški i sl. Uvijek je bolje protegnuti ruku za nekom voćkom, nego za čipsom ili čokoladom.

objavio: Administrator   datum: 28. 10. 2015.