preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Ispis statistike od 6. 12. 2010.

Ukupno: 218580
Ovaj mjesec: 174
Ovaj tjedan: 358
Danas: 13
Vijesti

TERENSKA NASTAVA OSMAŠA U VUKOVARU

U sklopu projekta ''Posjet osmih razreda Vukovaru'' učenici osmog razreda bili su na dvodnevnoj terenskoj nastavi u Vukovaru 15. i 16. listopada u organizaciji „Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar“….


Napokon je došao taj dan, 15. 10. 2015.  Mi, osmaši, uzbuđeni, još u polusnu, otputovali smo u Vukovar. Kako je sunce izlazilo, tako smo mi postajali glasniji.

Za četiri sata sretno smo doputovali u Vukovar - grad heroja.  Prvo što smo osjetili bila je mirnoća i jednostavnost koju je grad velikodušno prelio na nas. Zgrade na kojima su bili jasno vidljivi otisci ispaljenih metaka i bombi nikoga nisu ostavile ravnodušnima. 

Prvi dan na programu smo imali sedam postaja uz vodiča iz Vukovara:

1. Prezentacija na temu Domovinskog rata i Bitka za Vukovar 

Početnim predavanjima detaljno smo upoznati s uzrocima Domovinskoga rata. Spoznali smo kakvu je nepravdu proživljavala Hrvatska, no ipak je na koncu pobijedila istina, ljubav, hrabrost i pravda. Pjesma Drage Ivaniševića obgrlila nas je svojim stihovima i usadila u nas pobjedu i ponos.  

                HRVATSKA

Ni brda nisu, ni doline, ni rijeke, ni more,
ni oblaci nisu,
ni kiša, ni snijeg nije moja Hrvatska
jer Hrvatska nije zemlja, kamen, voda,
Hrvatska je riječ koju naučih od majke
i ono u riječi mnogo dublje od riječi,
i ono dublje s Hrvatskom me veže,
s Hrvatskom Hrvata
s patnjama njenim,
sa smijehom i nadom,
s ljudima me veže,
te ja kao Hrvat brat sam sviju ljudi
i kud god idem sa mnom je
Hrvatska.

2. Razgledavanje dvorca Eltz popratila je kiša. Sveukupna slika dvorca, Dunava i svih prirodnih ljepota u svakome bi probudila pjesnika. Mogli bismo sjediti tamo i pisati pjesme i priče inspirirani ljepotom Dunava koji spokojem, ponosom i tišinom doziva da mu se priđe bliže. Budući da nismo imali vremena pisati pjesme, mobitelima i fotoaparatima ovjekovječili smo tu ljepotu.

Dvorac Eltz je pretrpio velika oštećenja, a zbirke koje su se čuvale također su stradale: dio je potpuno uništen, dio je nepovratno nestao, a dio je odvezen u Srbiju. Nakon dugogodišnjeg truda,  Gradski muzej (Dvorac Eltz)  sadrži više od 1400 djela suvremene i europske umjetnosti.

3. Nedaleko od dvorca Eltz ističe se bijeli križ na ušću Vuke u Dunav te je jedan je od najljepših spomenika stradalima u Domovinskome ratu.  Na križu su uklesani stihovi na glagoljici "Navik živi ki zgine pošteno". Autor ovog djela je Šime Vidulin.

4. Odmor u trgovačkom centru

5. Gradska bolnica -  Mjesto sjećanja

Za vrijeme opsade Vukovara (25. 8. - 18. 11. 1991.) gradska bolnica postala je vojna bolnica.  Sustavno je bombardirana i uništavana od strane agresora. Važno je spomenuti da je tada upraviteljica bolnice bila dr. Vesna Bosanac. Bolesnici su se nalazili u podrumu, preživljavali u teškim uvjetima. Danas je u toj bolnici vjerno rekonstruiran život nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja.

6. Dokumentarni film na temu Domovinskog rata koji govori o Ovčari, masovnoj grobnici u kojoj su ubijeni ranjenici i medicinsko osoblje iz vukovarske bolnice. Saznali smo kako je otkrivena i na koje načine su stručnjaci i obitelji stradalih odgonetnule identitet zakopane osobe.

7. Nakon toga posjetili smo novi, moderni Muzej Vučedolske kulture. Razgledavajući, vrlo brzo zaboravili smo na iscrpljenost. U Muzeju smo upoznati s materijalnim izvorima iz prapovijesti koji su pronađeni na lokalitetu Vučedola. Muzej prikazuje život i postignuća vučedolske kulture.

U večernjim satima, već vidljivo umorni nakon prvog dana posjeta Vukovaru, razmjestili smo se po sobama hostela Zagreb.

Drugi dan 16.10.2015.

1. Posjetili smo Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata. Ono je najveća masovna grobnica nakon Drugog svjetskog rata.  Devet stotina trideset i osam bijelih križeva simboliziraju žrtve. Cjelokupni prizor potpuno je drugačiji od onoga što vidimo na televiziji. Sve riječi su utihnule i ostalo je samo divljenje i zahvala.  Zapalili smo lampione ispred velikog spomenika patinirane bronce  u sredini kojeg je "zračni križ" i vječni plamen.  Lampione smo zapalili i na grobu hrvatskog generala Blage Zadra kojemu je toga dana bila 24. obljetnica smrtnog stradavanja na Trpinjskoj cesti.

2. Spomen dom Ovčara

Ovdje je ubijen 261 ranjenik i civil. Jedna od žrtava Ovčare bio je i novinar i ratni izvjestitelj Radio Vukovara Siniša Glavašević.

U dvorištu vukovarskog Veleprometa srpski agresor je sredinom rujna 1991. osnovao prihvatni centar kroz koji je tijekom agresije i okupacije Vukovara prošlo oko 10.000 zarobljenih hrvatskih branitelja i civila.

U mračnom prostoru na zidovima smještene su slike s imenima svih 200 žrtava. Svakih 30 sekundi one se poput zvijezda naizmjenično pale i gase.

Pod je od zacementiranih čahura metaka, a uz rub te prostorije, ispod slika, nalazi se slama na kojoj su neke od osobnih stvari i dokumentacija žrtava pronađene prilikom njihove ekshumacije iz masovne grobnice.

Na sredini prostorije nalazi se spirala čiji središnji dio čini svijeća kojom ''odlaze'' imena svih pogubljenih žrtava.

3. Spomen dom hrvatskih branitelja Vukovar na Trpinjskoj cesti

Zgrada je napravljena u obliku čvrsto stisnute šake koja simbolizira snagu kojom se branio Vukovar od agresije. Ovdje smo bili na svečanom obilježavanju obljetnice smrti Blage Zadre. Njegovi prijatelji, obitelj i učenici svoje su misli i pjesme o Blagi Zadri podijelili s nama. Tako smo upoznali junaka Blagu Zadru koji je na Trpinjskoj cesti vješto zaustavio tenkove agresora. Umro je pogođen mitraljezom. Današnjoj je mladeži veliki uzor i zahvaljujemo mu što je toliko volio Hrvatsku da je dao život za nju.

4.  Muzej Domovinskog rata u vojarni '204. brigade HV-a'

Unutar vojarne postavljeno  je nekoliko izložbi:

* "Sjećanje na Domovinski rat - bitka za Vukovar" koja u svom sadržaju ima     kronologiju događanja od 24. kolovoza 1991. do 18. studenog 1991. godine.
* Izložba posvećena Samostalnom zrakoplovnom vodu Osijek koji je dostavljao    pomoć opkoljenom Vukovaru.
* Izložba pješačkog naoružanja vojne proizvodnje i ručne izrade korištenog u  Domovinskom ratu
* Replički prikaz srpskih koncentracijskih logora "Stajićevo" i "Begejci"
* Teško naoružanje i tehnika korištena u Domovinskim ratu
* Simulacija bojnog polja
* Izložbena postava minsko-eksplozivnih sredstava

5. Prezentacija na temu "Škola mira"

6. Naše druženje u Vukovaru završilo je kvizom u kojem su sudjelovale Patricija Švagelj  i Helena Škarec i plasirale se na 4. mjesto.

Zahvaljujemo učiteljici povijesti Tihani Sremec što nas je brižno pazila, bila uz nas i što nije spavala kako bi mogla otjerati svakoga tko bi nam ometao san.

Ova nam je terenska nastava promijenila pogled na rat, Hrvatsku i lekciju povijesti.  Mudriji smo, važniji, sretniji i zahvalniji.  Ponosni smo na Hrvatsku, branitelje, Hrvate-domoljube i na sve nas.

                                                                                  Učenici osmog razreda



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Administrator   datum: 26. 10. 2015.


 



Kutak za učenike

              





preskoči na navigaciju