SUDJELOVANJE NA ŽUPANIJSKOJ SMOTRI "DANI KRUHA - DANI ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE"

Naša škola sudjelovala je 17. listopada na Županijskoj smotri „Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje“ u OŠ Ludbreg.

Na ovogodišnjoj smotri koja se održala u sportskoj dvorani OŠ Ludbreg sudjelovale su osnovne i srednje škole te odgojno-obrazovne ustanove, njih ukupno 31.  Svečanost obilježavanja „Dana kruha - dana zahvalnosti za plodove zemlje" započela je svetom misom zahvalnicom u župnoj crkvi Svetog Trojstva u Ludbregu koju je predvodio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak.

Nakon mise održana je priredba u prostoru škole. Svečanosti su nazočili župan Predrag Štromar, zamjenik župana Alen Kišić, biskup mons. Josip Mrzljak, gradonačelnik Grada Ludbrega Dubravko Bilić i pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport mr.sc. Miroslav Huđek.

Sudionici smotre su na prigodnim štandovima izložili različite vrste kruha, peciva i kolača te pokazali bogatu tradiciju i raznovrsne običaje naših krajeva vezanih uz blagovanje kruha.

Našu su školu predstavljale učenice 7. razreda Antonija Fišter i Gabrijela Kovačević. Središnje mjesto na našem izložbenom prostoru zauzimao je stari mlin u cijelosti napravljen od tijesta, rad gđe. Manuele Bruči. U takvim mlinovima ljudi su nekada mljeli žitarice i dobivali brašno, pa smo i mi izložili sjemenke naših najčešćih žitarica u posudama od tijesta te različite vrste brašna u malim vrećama. Proučili smo i kemijski sastav žitarica i kvalitetu pojedine vrste brašna. Svoje su mjesto na štandu našle i životinjice napravljene od tijesta poput miša, kornjače, bjelouške te različite vrste kruha i peciva. Učenice su posjetiteljima nudile starinske kolače: štrukle, medenjake, orehnjaču, makovnjaču, pitu od jabuka, kao i recepte tih slastica. U prijevozu eksponata pomogla nam je gđa. Ljiljana Kovačić. Od srca zahvaljujemo svim roditeljima, posebice mamama i bakama koje su vrijednim rukama i svojom kreativnošću doprinijele da naš izložbeni prostor zasja.

Prosudbeno povjerenstvo imalo je težak zadatak među svom raskoši boja, mirisa i okusa odabrati najljepši i najraskošniji štand. Za pobjednika su odabrali Osnovnu školu Varaždinske Toplice, područnu školu Svibovec koja će biti domaćin iduće Smotre.

objavio: Administrator   datum: 23. 10. 2015.