PROJEKT "VIDI, SNIMI I ISTRAŽI, MEDIJSKI SE OSNAŽI" IDE DALJE

Kao što smo već ranije izvještavali, projekt "Vidi, snimi i istraži, medijski se osnaži!" kojeg financira MZOS je u tijeku.

Cilj projekta je unaprjeđenje raznolikosti obrazovanja i organiziranog korištenja slobodnog vremena za djecu kroz osnaživanje znanja, vještina i stavova djece u dobi  8-14 godima na području medijske pismenosti s naglaskom na njihovu kritičku analizu medijskih sadržaja.

Projekt se realizira kroz različite aktivnosti: novinarska radionica, radionica analize medijskih poruka, radionica digitalne fotografije, filmska radionica od scenarija do filma, prikazivanje igranih filmova za mlade, dramsko-scenska  improvizacija.

Završile su radionice analize medijskih poruka/sadržaja pod naslovom (O)smisli svoju (protu)poruku. Na njima su učenice i učenici učili prepoznati stereotipe, predrasude, seksizme i diskriminaciju u medijima analizirajući tisak kroz zanimljivu igru "Da smo s Marsa", a audiovizualne medije kroz powerpoint prezentacije. Za kraj su saznali što su copywriting i counteradvertising, osmišljavanje oglasnih poruka i protuporuka, te su se i sami okušali u tim kreativnim poslovima.

Tijekom travnja su se učenice i učenici bavili našom prvom novinarkom i poznatom spisateljicom M. J. Zagorkom te su u sklopu novinarskih radionica posjetili njezin stan i druge lokacije u Zagrebu vezane uz njezin život i djelo.

Posjet stanu Marije Jurić Zagorke

Učenici i učenice Osnovne škole Bisag, u četvrtak 26. 3. 2015., bili su na izletu u Zagrebu. Krenuli su autobusom uz pratnju učiteljice Mamić, knjižničarke Peček i voditeljice Novinarske radionice. U Zagrebu im se pridružila i učiteljica Završki. Posjetili su Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke na Dolcu te ostale znamenitosti Gornjega grada koje su važne za djelovanje prve hrvatske novinarke i autorice najčitanijih romana. Uz njen spomenik u Tkalčićevoj ulici zasladili su se sladoledom. Bila je to aktivnost u sklopu Zagorkine novinarske radionice za male Zagorke i Zagorce koju provode u svojoj školi.

Sastavile: Nadine, Tara, Ivana, Nikolina

Ovdje možete pročitati KOMENTAR i REPORTAŽU.

Na jednoj su dramskoj radionici izveli tv-kviz " Koliko znaš o M. J. Zagorki?", a novinarsko zanimanje u Zagorkino i današnje vrijeme usporedili su kroz vođenje intervjua s mladom dipl. novinarkom Sofijom Vuradin, gošćom radionice. Spomenuti intervju možete pročitati OVDJE.

DRAMSKO-SCENSKA IMPROVIZACIJA: ZNAŠ TKO JE HOMO LUDENS? SAZNAJ! OSJETI RADOST I ZADOVOLJSTVO  U ZAJEDNIČKOJ DRAMSKOJ IGRI!

Svakoga ponedjeljka tijekom svibnja učenice i učenici pripremaju improvizaciju na temu medijiskih sadržaja u formi parodije djeci  poznatih reklamnih, filmskih i televizijskih sadržaja. Konačna verzija zamišljena je kao kolaž scena televizijskih vijesti, scena iz popularnih serija i filmova koje će odabrati sama djeca i uvježbati ih kroz svoju vlastitu dramsku igru/improvizaciju.

Javna izvedba bit će 10. lipnja…uskoro slijede detalji! Pratite nas!

N  A  J  A  V  A         O  G  U  L  I  N  A!

TEMA STRUČNE EKSKURZIJE

Cjelodnevna stručna ekskurzija održat će se u Ogulinu, malom mjestu u središtu kontinentalne Hrvatske (150 km od Bisaga) poznatom po čarobnoj prirodi, planini Kleku, mitovima i legendama, ali ponajviše kao zavičaj bajki. Ovdje je rođena naša svjetski priznata spisateljica za djecu Ivana Brlić-Mažuranić pa se u Ogulinu već godinama održava Ogulinski festival bajke, a odnedavno je otvoren i Centar za posjetitelje Ivanina kuća bajke u koji vas vodimo. U Ogulinu ćete se upoznati i družiti, te svoja medijska iskustva izmijeniti, s učenicima iz OŠ Vis, našim projektnim partnerima.

Ivanina kuća bajke jedinstven je u svijetu multimedijalni i interaktivni centar za posjejtitelje. Djelujući na načelima znanja, kreativnosti i upotrebi novih tehnologija, predstavlja bajke najznačajnije hrvatske spisateljice bajki, Ivane Brlić-Mažuranić, rođene u Ogulinu 1874. godine, kao i bajke brojnih drugih hrvatskih i svjetskih bajkopisaca. Smještena je u drevnom Frankopanskom kaštelu, a sastoji se od multimedijalne stalne izložbe, biblioteke, multifunkcionalnog prostora za radionice i suvenrinice te kroz cijelu godinu organizira kreativne edukativne programe u području pripovijedanja, literarnog i likovnog izraza, filma, predstavljačkih i primijenjenih umjetnosti i dizajna, namijenjenima djeci i odraslima.

(za dodatne informacije: www.ivaninakucabajke.hr)

U tematski razgled grada Ogulina, pod nazivom istraži atrakcije na Ruti bajke u Ogulinu i prepusti se inspiraciji!, povest će nas poznata pripovjedačica - turistički vodič Sabina Sabljak.

Voditeljica svih navedenih radionica je Juliette Janušić.

objavio: Administrator   datum: 20. 5. 2015.