TERENSKA NASTAVA UČENIKA NIŽIH RAZREDA

U  srijedu 29. travnja 2015. godine učenici nižih razreda  zajedno sa svojim učiteljicama bili su na terenskoj nastavi "PRIGOREC-LEPOGLAVA-GAVEZNICA-TRAKOŠĆAN" koja im je ostala u lijepom sjećanju, a dio toga zabilježili smo na fotografijama .

Ujutro smo krenuli iz Bisaga preko Podruta i zaustavili se u Belskom Dolu kako bismo posjetili ribogojilište – uzgoj pastrva.

Nakon toga stigli smo u selo Prigorec, podno Ivančice, gdje se nalazi prekrasan stari mlin,  vodenica. Gospodin Stjepan Friščić, vlasnik mlina, upoznavao nas je s radom mlina – vodenice. Vidjeli smo stari način obrade raznih žitarica u brašno. Oduševio nas je i lijepo uređen okoliš mlina. Brašnaste suvenire ponijeli smo  kući.

Slijedilo je  putovanje prema Lepoglavi, obilazak  Gaveznice  i razgled prekrasne pavlinske crkve sv. Marije  s  bogato oslikanim zidovima i opremom (freske, oltari, orgulje, crkveni namještaj…). Nismo ni znali da tako nešto postoji u našoj blizini.

Posjet fosilnom vulkanu Gaveznici – Kameni vrh .

Uz pratnju simpatičnog vodiča upijali smo znanje o fosilnom vulkanu,  poludragom kamenju (Lepoglavskom ahatu – kamenu koji se odlikuje posebnim sjajem,  ljepotom i bojom) i usput skupljali za nas dragocjene kamenčiće .

Nakon što smo razgledali ovaj vrijedni geološki spomenik prirode, natovareni kamenjem krenuli smo  u razgled dvorca  Trakošćan.

Uz pratnju vodiča saznali smo puno toga o vlasnicima dvorca Trakošćan  koji su se u početku izmjenjivali,  o  obitelji Drašković u čijem je vlasništvu dvorac bio najduže – skoro 400 godina. Razgledavali smo unutrašnjost dvorca i jedinstvenu zbirku originalnog namještaja, slika - portreta, oružja i umjetnina koje prezentiraju velikaški život kroz povijest Trakošćana i obitelji Drašković.

objavio: Administrator   datum: 5. 5. 2015.