KOMPJUTORSKA DAKTILOGRAFIJA KAO IZVANNASTAVNA AKTIVNOST U NAŠOJ ŠKOLI

U današnje vrijeme  teško je zamisliti i jedan dan bez korištenja računala i svih njegovih mogućnosti, koje nam uvelike olakšavaju svakodnevicu. Učenici za potrebe škole svakodnevno koriste računalo u nastavi, ali i kod kuće.

Na računalu pišemo sastavke, seminarske radnje, stvaramo  kvalitetne i lijepe prezentacije, pretražujemo, dopisujemo se s prijateljima preko chata ili e- maila, igramo igrice… Za svaki zahvat na računalu potrebna nam je tipkovnica na kojoj se nalaze slova, brojevi i interpunkcijski znakovi. Kako bismo što lakše i brže obavili što želimo, potrebno je dobro poznavati  tipkovnicu. Vrlo često gubimo puno vremena i energije "tražeći" slova na tipkovnici ili smo usvojili neki sustav tipkanja s dva ili tri prsta koji nije dovoljno učinkovit, a i predstavlja opterećenje za prste i mišiće šake i ruku.

Upravo je  zato ravnateljica naše Škole krajem prošle školske godine predložila uvođenje nove izvananstavne aktivnosti za učenike - kompjutorsku daktilografiju - učenje brzog pisanja s deset prstiju bez gledanja u tipkovnicu. Voditeljica nove izvannastavne aktivnosti je učiteljica njemačkoga jezika Anica Kukec.

Takva vještina zove se desetoprstno slijepo pisanje,  poznatija i kao strojopis. Osnovni ciljevi daktilografije su točnost i brzina, a učenici petoga razreda ove će školske godine svakako naučiti i do savršenstva uvježbati brzo pisanje na tipkovnici. U ovu izvannastavnu aktivnost uključilo se 15 učenika i svaki utorak sedmi sat naši petaši pretvaraju se u prave male daktilografe. Na prvom satu održano je testiranje na kojem su učenici prepisivali tekst kako nabolje znaju i izbrojali koliko znakova mogu prepisati u minuti. Rezultati su bili vrlo raznoliki, a mi se već sad veselimo rezultatima testiranja na kraju školske godine, kada ćemo bez gledanja u prste točno i brzo prepisati i do 200 znakova u minuti.

U ovoj aktivosti sudjeluju samo učenici petoga razreda, a nadamo se da će se takva tradicija nastaviti i sljedeće godine s novim petašima. Tako će ubrzo većina učenika Osnovne škole Bisag biti uvježbana  za brzo pisanje i osim što će uštedjeti  puno vremena u pisanju i prepisivanju, bit će jedinsteni u poznavanju ove vještine u odnosu na svoje vršnjake.

Tekst napisala:

Anica Kukec, učiteljica njemačkog jezika i voditeljica

INA Kompjutorska daktilografija

objavio: Draženka Švelec-Juričić   datum: 26. 9. 2013.