CENTAR IZVRSNOSTI IZ HRVATSKOG JEZIKA

Ucenice 8. razreda Karla Bruči, Mihaela Klasić i Gordana Valjak ove su školske godine pohađale Centar izvrsnosti iz hrvatskoga jezika koji, uz još šest centara, djeluje od prošle školske godine. Sve što su naučile, predstavile su svojim prijateljima iz razreda.

Nastava je održavana u Elektrostrojarskoj školi u Varaždinu i na terenu, a naše su cure, kao i svi ostali polaznici, prvoga dana imale tremu jer nisu znale što ih čeka. Nakon prvoga dana trema je nestala, a ostatak vremena provele su sjajno se zabavljajući i upoznavajući mnoštvo zanimljivih stvari. Pročitale su nekoliko knjiga Silvije Šesto te knjigu Nicka Hornbyja “ Sve zbog jednog dječaka“. Pogledale su film “Pijev život“ koji je ove godine nominiran za prestižnu nagradu Oscar u čak 11 kategorija.

Djevojke su posjetile Gradsku knjižnicu i čitaonicu Metela Ožegovića  i Radio Varaždin na kojemu se jedna polaznica Centra okušala u vođenju radijske emisije.

Kako izgleda pravi novinarski posao djevojke su vidjele u redakciji Varaždinskih vijesti gdje su svjedočile  svim  čarima i nedostacima  novinarskoga posla.

Za kraj,  naše polaznice Centra posjetile su Hrvatsku radio televiziju (HRT) i Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu (NSK). Posjet HRT-u ih je oduševio.  Tamo su vidjeli sve prostorije u kojima se snimaju emisije, a posebno im se svidjela scena Dnevnika koja je jedna od rijetkih na HTV-u koja je  stalno postavljena. Posjet je završio zajedničkom fotografijom polaznika i ekipe TV Vrtića.

U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici djevojke su posjetile izložbu „Jama“ na kojoj su bila postavljena djela Ivana Gorana Kovačića. Nakon toga su se stubama popele na zadnji kat knjižnice odakle se prostore veličanstven pogled na grad Zagreb.

Nakon završetka posjeta knjižnici, „cikovci“ su se jednoglasno složili da dan okončaju u trgovačkom centru Avenue Mall.

Ovo iskustvo cure preporučaju svakome i , naravno, sve bi ponovile…

Tekst: Sanja Mamić, učiteljica hrvatskog jezika

Fotografije: Ana Derdić, učiteljica geografije

objavio: Vlado Derdić   datum: 2. 7. 2013.