MEĐUNARODNI DAN ŠTEDNJE

CVRČAK I MRAV

U zimsko su doba mravi sušili žito koje je bilo od vlage nabreklo. Dođe gladan cvrčak i stade od njih tražiti hrane. Mravi mu tada rekoše: ”Zašto ljeti nisi skupljao hranu?” On im reče: “Nisam imao vremena jer sam cijelo ljeto svirao.” Nasmijavši se, oni mu rekoše: “Ako si u ljetno doba svirao, onda zimi pleši.”

Poznatom Ezopovom basnom o radišnom i mudrom mravu i bezbrižnom cvrčku učitelj informatike Ivica Rojc započeo je kratko predavanje o štednji. Predavanje je održano svim učenicima naše Škole u utorak, 30. listopada u povodu Međunarodnog dana štednje koji se u svijetu obilježava 31. listopada.

Međunarodni dan štednje obilježava se od 1924. godine kad su se u Milanu sastali predstavnici svjetskih štednih instituacija kako bi pronašli izlaz iz svjetske krize koja je pogodila gospodarstvo nakon Prvog svjetskog rata. Sudionici kongresa zaključili  su da je štednja prijeko potrebna za gospodarski oporavak i pokazatelj je zrelosti nekog društva. Stoga su pokrenute financijske edukacije u školama kako bi se učenici što ranije upoznali s važnošću štednje.

Tijekom kratkog predavanja učitelj je učenike upoznao s činjenicom da štednja ne znači štedjeti samo novac, već i uštede u potrošnji vode, struje, telefona, mobitela, korištenje sredstava za higijenu i čišćenje u propisanim količinama...

Učenici su naučili što dobivaju štednjom, a učitelj im je predložio im neke načine štednje skrenuvši im pozornost da je štednja važna jer ona osigurava bolju i sigurniju budućnost.

Ponašajmo se u skladu sa starom hrvatskom poslovicom  U radiše svega biše, a u štediše još i više.

Tekst: Draženka Švelec-Juričić, ravnateljica

Fotografije: Vlado Derdić, tajnik

objavio: Draženka Švelec-Juričić   datum: 20. 11. 2012.