SUDJELOVANJE NA ŽUPANIJSKOJ SMOTRI "DANI KRUHA - DANI ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE"

Škola je 20. listopada 2012. u Varaždinu sudjelovala na Županijskoj smotri  "Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje 2012".

Dana 20. listopada 2012. na Franjevačkom trgu u Varaždinu održana je Županijska smotra "Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje". Svetu misu zahvalnicu služio je varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak u varaždinskoj katedrali.

Domaćin ovogodišnje smotre na kojoj je sudjelovalo 20 osnovnih i 6 srednjih škola te dječji vrtić Zeko iz Varaždina bila je Osnovna škola Trnovec, a organizator Upravni odjel za prosvjetu, kulturu i šport Varaždinske županije. Smotri su se odazvali mnogi roditelji i građani kako bi pridonijeli ovom tradicionalnom događaju, a nazočila joj je i zamjenica župana Varaždinske županije mr.sc. Blanka Glavica Ječmenica.

Prigodni program na Franjevačkom trgu pripremili su učenici i učitelji OŠ Trnovec, a duž Trga škole su uredile svoja izložbena mjesta. Smotru je otvorio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak, koji je potom i obišao dvadesetak štandova. Na štandovima su sudionici smotre izložili različite vrste kruha, peciva, kolača i jela, a sve su ukrasili jesenskim  aranžmanima te nas upoznali s narodnim običajima i vrijednostima pravilne prehrane.

Naša se škola i ovaj put dostojno predstavila na smotri, a izložbeni prostor plijenio je pozornost posjetitelja. Središnjim dijelom našega štanda dominiralo je seosko imanje sa starinskom drvenom kućicom pokrivenom slamom koju su izradili članovi maketarske skupine s učiteljem Mirkom Hegedom te voćnjak ograđen drvenim plotom. No, imali smo i kućicu, u cijelosti napravljenu od tijesta koja je svakome zapela za oko, snop žita od tijesta, razne vrste ukrašenog kruha i peciva, rad vrijednih ruku naših mama i baka. Izložbeni prostor ukrasili smo jesenskim aranžmanima izrađenim od prirodnih materijala koje su izradili članovi Učeničke zadruge naše škole pod vodstvom voditeljica pojedinih sekcija: Marijane Vnučec, Roberte Nahod, Marijane Habijan i Branke Čuljak.

Ures štandu bile su i učenice osmog razreda Karla Bruči, Ivana Horvat i Isabella Vidaček, odjevene u narodnu nošnju našega kraja koje su prolaznicima dijelile proizvode od dizanog tijesta: orehnjaču, makovnjaču, klipiće, brioše, kroasane, loparke, kruh iz krušne peći…sretne što dijeljenjem kruha ostvaruju i humanitarni karakter ove smotre.

U prijevozu sudionika smotre i eksponata pomogao nam je DVD Bisag svojim vatrogasnim kombijem i učitelj Mirko Heged.

Prosudbeno povjerenstvo obišlo je sve štandove i među sudionicima smotre biralo najbolje u tri kategorije. Na kraju smotre, odlučeno je kako će Varaždinsku županiju na državnom natjecanju predstavljati Osnovna škola Trnovec i Centar za odgoj i obrazovanje „Pahinsko“ iz Ivanca, dok će domaćin županijske smotre Dani kruha iduće godine biti Osnovna škola Petrijanec.

Tekst. Branka Čuljak, učiteljica kemije, biologije i prirode

Fotografije: Mirko Heged, učitelj fizike

objavio: Vlado Derdić   datum: 23. 10. 2012.