SUDJELOVANJE NA ŽUPANIJSKOJ SMOTRI UČENIČKIH ZADRUGA

Na Franjevačkom trgu u Varaždinu 26. svibnja 2012. održana je Smotra učeničkih zadruga Varaždinske županije na kojoj se predstavila i učenička zadruga naše škole.....

Na Franjevačkom trgu u Varaždinu je održana Smotra učeničkih zadruga Varaždinske županije, u organizaciji Varaždinske županije i Učeničkog doma iz Varaždina, na kojoj su svoje radove i rukotvorine predstavile ukupno dvadeset i dvije učeničke zadruge, iz osnovnih i srednjih škola te različitih centara, a među njima i Zadruga OŠ Bisag koja je sudjelovala  prvi puta na smotri. Zadrugu su predstavljale zadrugarke Ivana Horvat i Gordana Valjak u narodnoj nošnji našega kraja, te voditeljice sekcija učiteljice Roberta Nahod, Marijana Vnučec i Branka Čuljak, a pridružili su nam se i učitelji i ravnateljica Draženka Švelec-Juričić.

Smotru je otvorio župan Varaždinske županije Predrag Štromar, koji je tom prilikom istaknuo kako se ove godine po prvi puta smotra održava na nivou Varaždinske županije, za razliku do sada kada je bila međužupanijskog karaktera. Smotra  se po prvi puta  održala na otvorenom prostoru kako bi radove dječjih ruku mogao vidjeti što širi krug posjetitelja, a zamišljena je i kao prodajna izložba.

Nakon svečanog otvorenja, župan Predrag Štromar zajedno je sa zamjenicom župana mr.sc. Blankom Glavica Ječmenica te zamjenikom Milanom Pavlekovićem razgledao prigodne štandove učeničkih zadruga, na kojima su se mogli naći različiti proizvodi, od nakita, ukrasnih proizvoda od keramike i stakla, cvijeća i začinskog bilja do tradicionalne hrane, a čijim se predstavljanjem nastoje očuvati tradicija i vrijednosti naših krajeva.

Zadruga OŠ Bisag uresila je svoj izložbeni prostor aranžmanima kakve smo izrađivali tijekom godine s glavnim motivom anđela, mogli bismo reći, našim zaštitnim znakom. U praktičnom radu zadrugarke su izrađivale anđele od komušine i za svoj rad dobile maksimalan broj bodova. Pri izradi naših aranžmana isključivo smo koristili prirodne materijale: drvo, slamu, komušinu, suho cvijeće, mahovinu i šumske plodove pa smo dobili pohvale prosudbenog povjerenstva kao najbolji „eko štand“. Štand naše Zadruge je plijenio pozornost sudionika i brojnih šetača, a posjetio nas je i varaždinski gradonačelnik Goran Habuš i pohvalio naš rad.

Na ovogodišnjoj županijskoj smotri natjecala se ukupno dvadeset i jedna učenička zadruga, u tri različite kategorije. U kategoriji učeničkih zadruga osnovnih škola natjecalo se sedamnaest zadruga, a pobjednici su Stezice iz OŠ Lepoglava, drugo mjesto podijelile su učeničke zadruge Ivančica iz OŠ Ivanec i Jurek iz OŠ Sveti Đurđ, dok je treće mjesto pripalo zadruzi Licitarsko srce iz OŠ Klenovnik. U kategoriji srednjih škola natjecale su se dvije zadruge te je prvo mjesto osvojio Domček iz Učeničkog doma Varaždin, a drugo mjesto Arboretum Opeka iz istoimene škole iz Vinice. U kategoriji učeničkih zadruga iz centara, pobjednik je Detelica iz Centra Tomislav Špoljar, a drugo mjesto pripalo je zadruzi Pahinsko iz Centra za odgoj i obrazovanje Ivanec.

Zadruga naše škole zauzela je sedmo mjesto s osvojenih 45 bodova od maksimalnih 50, a za sudjelovanje na smotri zadrugarke su dobile priznanje. Zadrugari su zadovoljni postignutim rezultatima, pogotovo što su sudjelovali prvi puta. Vidjeli su rad ostalih učeničkih zadruga, specifičan za svaku od njih, stekli nova iskustva koja će nam sigurno pomoći u daljnjem radu.

Tekst: Branka Čuljak, učiteljica kemije, biologije i prirode (voditeljica zadruge)

Fotografije: Draženka Švelec-Juričić, ravnateljica

objavio: Vlado Derdić   datum: 28. 5. 2012.