OBILJEŽEN DAN EUROPE

Dana 9. svibnja 2012. godine u Osnovnoj školi Bisag obilježen je Dan Europe. Uz predavanje, kviz znanja te edukativne igre učenici su učili osnovna obilježja zajednice europskih naroda.

Europa u Osnovnoj školi Bisag

„Dana 9. svibnja u svim sadašnjim i budućim članicama Europske unije, obilježava se Dan Europe koji simbolizira zajedništvo i snagu europske zajednice država i ljudi.“ Učenici Osnovne škole Bisag već su nekoliko proteklih dana upoznavali obilježja EU preko panoa kojega je uredila učiteljica Lidija Klaus. Dan Europe dočekao ih je s mogućnošću druženja s pedagogom škole za vrijeme dnevnih odmora. Zabavne i edukativne igre ubrzo su preuzele svu pažnju učenika koji su apsorbirali mnoge činjenice iz kulturnog i intelektualnog života država članica EU. Prezentirano im je i jedinstveno mjesto (Kids' Corner) koje je objavila Europska komisija s ciljem da dječjim jezikom približi osnovne informacije o Europskoj uniji, njenom povijesnom razvoju i njenim članicama. Na predavanju održanom za vrijeme sedmog sata učenici viših razreda upoznati su s povijesnim okolnostima i razlozima stvaranja navedene zajednice. Kako bi usporedili stečena znanja učenici su formirali dvije grupe koje su se natjecale u brzini i spretnosti u odgovaranju na pitanja iz područja vezana za ovaj poseban dan. U tijesnoj borbi s minimalnom prednošću i uzavrele navijačke atmosfere pobijedili su učenici osmog razreda. Isti su učenici demonstrirali svoje sposobnosti u lociranju europskih zemalja. Za manje od 4 minute na projekcijskom platnu zasjao je „stari kontinent“.

Europska unija za mlade pruža brojne mogućnosti, stoga je važno da učenici budu temeljito informirani o njima. Dan Europe je pravo vrijeme da se progovori o tome. Na putu Hrvatske u EU mnogo toga je učinjeno da nas se informira o tome kako će EU doprinijeti razvoju Hrvatske. Veoma je važno odgajati učenike u duhu kako će oni doprinijeti razvoju svoje zemlje u kontekstu EU. Učenici Osnovne škole Bisag pokazali su znanje i spremnost na sve izazove koji nas čekaju na našem europskom putu.

Tekst: Branimir Vincek, pedagog

Fotografije: Lidija Klaus, učiteljica matematike

objavio: Vlado Derdić   datum: 14. 5. 2012.