OBILJEŽEN DAN SIGURNIJEG INTERNETA

Uz predavanje o sigurnosti na internetu i pripremljene edukativne i kreativne radionice o pretraživanju i korištenju informacija na internetu dana 17. veljače 2012. obilježen je Dan sigurnijeg interneta.

Prevencija nasilja i cyberbullyinga počinje već u osnovnoj školi progovarajući otvoreno o tome te usmjeravajući sve napore da od mališana napravimo odgovorne i dobronamjerne ljude.

Prema Maslowu sigurnost je jedna od temeljnih psiholoških potreba. Ta se potreba očituje u potrazi za predvidljivošću, redom, strukturom i stalnošću. Internet kao medij koji se sve više probija na ljestvici važnosti postaje svojim ekspanzivnim rastom sve nepredvidljiviji svojim korisnicima. Mnoštvo korisnika i informacija koje su katkad upitne vrijednosti zagušuju taj enormno veliki prostor. Poučavajući o Internetu i preko Interneta dolazimo do novih izazova prema kojima zapravo poučavamo kako koristiti Internet u edukativne svrhe i kako razlučiti i selektirati informacije od onih koje su nepotrebne do onih koje su iskoristive.

U skladu s tim dana 17. veljače 2012. godine u Osnovnoj školi Bisag obilježen je Dan sigurnijeg Interneta.   Za učenike svih razrednih odjeljenja Škole pripremljeno je predavanje o sigurnosti na Internetu, a za učenike osmog razreda pripremljena je edukativna i kreativna radionica o pretraživanju i korištenju informacija na Internetu.  Za obilježavanje Dana sigurnijeg Interneta pobrinuli su se učitelj informatike Ivica Rojc i pedagog Branimir Vincek.

Udruga „Suradnici u učenju“ je tijekom prošlih godina organizirala niz aktivnosti s temom „Sigurniji Internet za djecu i mlade“ te predstavljala Hrvatsku kao Safer Internet Committee u INSAFE-u. Istu ulogu imaju i u 2012. godini.

Prošlogodišnjoj akciji odazvao se niz učitelja, nastavnika i učenika kako bi obilježili ovaj važan datum. I ove godine Osnovna škola Bisag pridružila se obilježavanju  Dana sigurnijeg Interneta kako bi akcentirala potrebu za približavanjem ove problematike, učiteljima i učenicima, a preko njih i roditeljima. Osnovne škole diljem Hrvatske apeliraju na razumno korištenje Interneta te na edukaciji o korištenju svih usluga koje Internet pruža kako ne bi akumulirali strah i averziju prema ovome mediju koji je u današnje vrijeme neizbježan.

Želimo vam sigurno surfanje Internetom.

Tekst: Branimir Vincek, pedagog

Fotografije: Draženka Švelec-Juričić, ravnateljica

objavio: VLADO DERDIĆ   datum: 20. 2. 2012.