BOŽIĆNA PORUKA RAVNATELJICE

Danas, kao i nekada, Betlehemska Zvijezda sja u tamnoj noći. Vodi nas, kao nekad pastire, do skromnih jaslica u kojima Majka porodi Dijete. Dijete koje utjelovljuje sve ljudske vrijednosti. Dijete koje zna svu patnju svijeta, koje na sebe prihvaća sve grijehe. Jesmo li, ovako pritisnuti surovom stvarnošću, dovoljno odterećeni da vidimo, da osjetimo, primimo Svjetlost koja nas zasljepljuje. Ili rukama pokrivamo oči ne bi li se svjesno othrvali poruci koju Nebo šalje.

Svijet se, u slavljenju Božića stalno sudara. Suprotstavljaju se s jedne strane površnost, materijalizam i potrošačka groznica, a s druge strane Dijete u jaslama, sva mudrost i blagost njegova Duha. Kakvi smo danas ljudi postali? Koje nas niti kroz život vode? Tražeći odgovore pronašla sam ih u riječima Majke Tereze

Ljudi su katkad neuračunljivi, nelogični i sebični. Ipak im oprosti!

Kad si brižan, ljudi te mogu optužiti da imaš sebične motive. Ipak, budi brižan!

Ako si uspješan, steći ćeš i lažne prijatelje i istinske neprijatelje. Ipak, budi uspješan!

Ako si iskren i prostodušan, ljudi će te pokušati prevariti. Ipak, budi budi iskren i prostodušan.

Ono što ti izgrađuješ godinama, netko može porušiti u trenutku. Ipak, gradi!

Ako si spokojan, miran i sretan, ljudi mogu biti ljubomorni. Ipak, budi sretan!

Dobro koje učiniš danas, ljudi će zaboraviti sutra. Ipak, čini dobro!

Daj svijetu najbolje što imaš, vjerojatno neće nikada biti dovoljno. Ipak, daj svijetu najbolje što znaš i imaš!

Ako pogledaš bolje, na kraju, ipak je sve to između tebe i Boga. Nikad nije ni bilo između tebe i njih!

U ovim riječima Majke Tereze sadržana je sva bit čovječnosti. Budimo ljudi jedni drugima, slušajmo se, poštivajmo, ne zaboravljajmo potrebe čovjeka kraj nas, volimo djecu i učimo ih da je sve ono što nas okružuje prolazno, a da je vječno samo ono što je u našim srcima.

Svatko bi od nas odraslih poželio vratiti se u doba djetinjstva, oživjeti ono dijete u nama, očistiti duh od rana koje smo na sebe primili odrastajući, radeći, probijajući se životnim putem. Svakim danom zaboravljamo, teretimo se ljutnjom, tražimo, uzimamo, tražimo dok ne dobijemo, a poslije, najčešće, to više ne znamo cijeniti. Samo pogled u dubinu dječjeg oka može nas probuditi iz ledom okovane svakodnevice. U toj maloj zjenici odgovor je na sva naša pitanja: što radimo, gdje smo, zašto smo tu i kojim putem dalje kročiti. Odakle crpiti snagu za svaki novi sutrašnji izazov?

Dozvolite  djeci da vas uvuku u svoj svijet, da vam ponude odgovore na sva vaša pitanja, da vam izbiju sve adute iz ruku, da postanete dio njih, da vas začaraju svojim čarobnim sjajem. Neće biti teško! Sve što morate je gledati ih, slušati, voljeti i uvažavati.

Sretan i blagoslovljen Božić, puno mira, Božjeg blagoslova, strpljenja, ljubavi i poštovanja u novoj 2012. godini želi vam Ravnateljica.

objavio: Draženka Švelec-Juričić   datum: 22. 12. 2011.