OBILJEŽEN MEĐUNARODNI DAN OSOBA S POSEBNIM POTREBAMA I DAN VOLONTERA

U srijedu, 30. studenoga 2011. godine obilježili smo Međunarodni dan osoba s posebnim potrebama i Dan volontera.

3. prosinac – Međunarodni dan osoba s posebnim potrebama

Ujedinjeni narodi su proglasili 3. prosinac Međunarodnim danom osoba s invaliditetom, nakon čega je UN-ova Komisija za ljudska prava u svojoj rezoluciji od 5. ožujka 1993. pozvala zemlje članice da ističu obilježavanje 3. prosinca : "s ciljem postizanja punog i jednakog uživanja ljudskih prava  i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu."  Iz tog razloga, taj se dan obilježava i u Republici Hrvatskoj.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u Hrvatskoj oko 510 000 ili 11% stanovništva živi s nekim oblikom invaliditeta, a prema podacima Europske komisije, jedna od šest osoba ili oko 80 milijuna ljudi u EU ima neki blaži ili teži oblik invaliditeta.

5. prosinca – Dan volontera

Međunarodni dan volontera proglasila je opća skupština Ujedinjenih naroda 17. prosinca 1985. godine. Od tada se svake godine 5. prosinca obilježava Međunarodni dan volontera.

Godina 2011. proglašena je  Europskom godinom volontiranja. Naime, više od 100 milijuna Europljana svojim angažmanom kroz volonterske aktivnosti živi solidarnost te na taj način čini pozitivnu promjenu u društvu.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba s posebnim potrebama i Dana volontera našu su školu posjetili članovi Udruge „SRCE“ iz Sv.I. Zeline: Jelena, Tomislav i Damir  i održali radionice za naše učenike.

Na početku druženja ravnateljica je pozdravila goste i predstavila ih učenicima, a nakon toga su održane radionice.

Radionice su se održavale prvo za učenike nižih, a potom za učenike viših razreda, a vodila ih je Jelena koja je sve prisutne upoznala s radom Udruge, aktivnostima koje provode te o volonterizmu. S učenicima je razgovarala o pravilima ponašanja prema osobama s invaliditetom i osobama s teškoćama u razvoju te o poštivanju svih ljudi, bez obzira na različitosti. Učenici viših razreda kroz radionicu su se pobliže upoznali s pojmom volonterizma.

Tomislav, koji je korisnik Udruge,  posebno nas je oduševio svojom vedrinom i spontanošću. S obzirom da se koristi kolicima,  u pratnji mu je bio osobni asistent Damir. Ispričao nam je da s Damirom, između ostalog, odlazi na terapijsko plivanje i jahanje te da ima vlastitu radijsku emisiju na Radiju Zelina.

Osobni asistent i volonterstvo samo su mali dio onoga što obilježava rad Udruge „SRCE“.

Ovim putem željeli bismo zahvaliti članovima Udruge „SRCE“ što su nas kroz ove radionice podsjetili na važnost pomaganja drugima i na poštivanje različitosti. Nadamo se da će i neki učenici naše škole jednog dana postati volonteri ove ili slične udruge, ali i da će neki pozivom na broj telefona 060-9023 donirati 5,00 kn + PDV za dovršetak izgradnje centra za dnevni boravak korisnika Udruge.

O Udruzi „SRCE“

Udruga "Srce" prva je i jedina udruga na području Grada Sv.Ivana Zeline i okolnih naselja, osnovana u lipnju 2005. godine, koja okuplja djecu i mlade s posebnim potrebama i njihove obitelji, kako bi im kroz svoj program omogućila ostvarenje njihovih potencijala, interesa i prava.

Od samog osnutka cilj Udruge je pomagati, poticati i razvijati psihomotorne sposobnosti djece s poteškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom , uključivati ih u širu društvenu zajednicu, a roditeljima i obiteljima  pomagati u informiranju. U suradnji s osnovnim školama, kao i srednjom, provodi se niz programa; poput asistenta u nastavi, pomoć u učenju, logopedski tretmani i integracijske radionice, kako bi učenicima s teškoćama u razvoju omogućili što bolju adaptaciju i obrazovanje u redovnim školama.

Rad Udruge temelji se na pružanju edukacijsko – rehabilitacijske podrške kroz organizirane radionice i individualan pristup u radu, organiziranje kvalitetnog oblika provođenja slobodnog vremena u suradnji s obitelji, stručnim timom Udruge te prema interesima samih korisnika. Neki od oblika provođenja slobodnog vremena su : terapijsko jahanje u Udruzi „Nada“ u Vrbovcu, terapijsko plivanje u Varaždinskim toplicama, dramska radionica, glazbena radionica, kreativne radionice ( keramička, tekstilna, oslikavanje stakla, informatička, cvjećarska,  i sl.) u kojima se izrađuju radovi za prodajne izložbe

Udruga aktivno radi na promicanju volonterstva u cijeloj zajednici.

Tekst: Lidija Klaus, učiteljica matematike

Fotografije: Vlado Derdić, tajnik

objavio: VLADO DERDIĆ   datum: 1. 12. 2011.