ŽUPANIJSKA SMOTRA DANI KRUHA - DANI ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE 2011.

Škola je sudjelovala na Županijskoj smotri "Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje" u VII. osnovnoj školi u Kučan Marofu i Varaždinu.....

Domaćin županijske smotre Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje bila je VII. osnovna škola Varaždin u Donjem Kučanu. Svečanost smotre bila je predviđena u dva dana: 14.listopada u VII.osnovnoj školi u Donjem Kučanu i 5.listopada na Franjevačkom trgu u Varaždinu. Na smotru su bile pozvane sve škole Varaždinske županije. Na tu su se  manifestaciju odazvala dvadeset i četiri predstavništva škola, među njima i naše.

Na prvom djelu smotre u VII.osnovnoj školi bile su učenice: Karla Bruči, Ivana Horvat i Magdalena Šaško predvođene učiteljicom Marijanom Vnučec. Svečanost obilježavanja održala se u spomenutoj školi gdje se mogao pogledati bogat sadržajan program priredbe. Nakon priredbe svi su uzvanici s velikom pozornošću pratili prezentaciju starinske naprave zvane "Stupa" kojom su stariji stanovnici nekad mljeli hajdinu kašu te od nje pripremali ukusne kolače. U dvorištu Škole posađeno je i Stablo nade. Nakon toga su se sva predstavništva škola, mentori i ravnatelji formirali povorku kojom su otišli u crkvu proslaviti Svetu misu.

Svetu misu zahvalnicu za plodove zemlje predvodio je Josip Mrzljak, varaždinski biskup. Predstavništvo svake škole donijelo je na blagoslov košaru koja je sadržavala kruh, peciva, kolače te plodove zemlje. Nakon završene Svete mise svi su se sudionici vratili u VII. osnovnu školu gdje su bili počašćeni obilnim domjenkom te pošli kućama.

Drugi dio smotre uslijedio je idući dan na Franjevačkom trgu u Varaždinu. Tu su škole, među kojima i naša, formirale svoje štandove koji su svojim proizvodima i eksponatima bili tematski vezani uz obilježavanje Dana kruha i plodova zemlje. Na štandovima se rezao svježi kruh, gibanice i drugi starinski kolači.

Naša škola je ove godine predstavljala Varaždinsku županiju na državnoj smotri Zahvale za kruh i plodove zemlje u Pregradi kraj Krapine pa je i ovom prigodom, u županijskom središtu, htjela pokazati umijeće postavljanja i aranžiranja štanda prigodnim kruhovima, pecivima, ukrasima od posušenih i prerađenih plodova te opravdati povjerenje susjednih nam prijateljskih škola čiji su predstavnici imali puno riječi pohvale za nas i naš trud.

Za tu su prezentaciju naše škole bili zaduženi Bruno Majcog, Mateja Fišter i Karla Bruči. Učenici su predvođeni učiteljicama Brankom  Čuljak i Marijanom Vnučec. Učiteljica Lidija Klaus i učitelj Mirko Heged pomogli su nam prijevozom u Varaždin i nazad.

U 13 sati tog istog dana Prosudbeno povjerenstvo sazvalo je sve predstavnike škola u Županijsku palaču, gdje je objavilo rezultate smotre. Odlučeno je da će domaćin  Županijske smotre zahvale za kruh i plodove  zemlje 2012. godine biti Osnovna škola Trnovec, a na državnoj smotri Županiju će predstavljati VII.osnovna škola Varaždin te Srednja škola Maruševec.

Za uspješno predstavljanje naše škole na državnoj i županijskoj smotri zahvaljujemo svim učenicima, posebno članovima Školske zadruge, njihovim roditeljima koji su podržavali i pripomagali sve aktivnosti, učiteljima-mentorima i ravnateljici.

Tekst: Marijana Vnučec

Fotografije: Marijana Vnučec i Lidija Klaus

objavio: VLADO DERDIĆ   datum: 20. 10. 2011.