OBILJEŽEN MEĐUNARODNI DAN PLESA

U našoj je školi po prvi put obilježen Međunarodni dan plesa...

Međunarodni dan plesa obilježava se svake godine 29. travnja od 1982. godine kada je UNESCO pokrenuo inicijativu da se na taj dan diljem svijeta slavi ples kao podsjetnik javnosti na univerzalnost plesa koji prevladava sve nacionalne, političke i kulturne prepreke. Ovaj je datum izabran zato što je tada rođen plesni reformator i osnivač modernog baleta Jean-Georges Noverre.

U našoj je školi po prvi put obilježen Međunarodni dan plesa u srijedu, 4. svibnja 2011. g., a za organizaciju se pobrinuo pedagog škole Branimir Vincek. Najprije su za vrijeme trećeg sata učenici od 1. do 4. razreda sudjelovali u glazbenom kvizu u kojem su morali pogoditi izvođače nekoliko domaćih pjesama. Nakon toga su pogledali kratku prezentaciju standardnih i latinoameričkih plesova, a zatim su učenici imali priliku sudjelovati u radionici salse u kojoj su naučili osnovni salsa korak. Uslijedio je slobodan ples uz glazbu.

Za vrijeme 7. i 8. sata održana je zajednička radionica salse za učenike viših razreda i zainteresirane učitelje. Učenicima je prikazana kratka prezentacija o plesovima s naglaskom na salsu, a zatim su kao prezenteri plesa nastupili Dubravka Vertuš i Andrija Rožman iz plesnog centra Salsa iz Varaždina. Nakon toga su održali radionicu za zainteresirane sudionike koji su imali priliku naučiti osnovne plesne korake, a zatim uz glazbu pokazati naučeno.

Ovakvo obilježavanje Dana plesa bilo je novo za naše učenike koji su, unatoč velikom zanimanju za ples i iskazanom divljenju prema plesačima, ipak bili pomalo suzdržani u vlastitom izražavanju kroz pokret. U nadi da će sljedeće godine atmosfera biti još opuštenija, veselimo se novom Danu plesa!

Tekst i fotografije: Danijela Peček

objavio: VLADO DERDIĆ   datum: 6. 5. 2011.