POSJET VUKOVARU

Svake godine učenici  8. razreda putuju na dvodnevnu terensku nastavu u Vukovar. Organizator nastave je Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“, a projektom se želi sačuvati sjećanje na Domovinski rat, naglasiti važnost Bitke za Vukovar u obrani naše Hrvatske.

Naši su osmaši na put krenuli 10. travnja u pratnji učiteljice Završki i učitelja Cesara. Put su proveli zabavljajući se, pjevajući, a neki i spavajući.

Prva aktivnost u kojoj su sudjelovali u Vukovaru bilo je predavanje na temu „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“, upoznavši se s događajima koji su se zbivali u Vukovaru ratne 1991. godine. Nakon predavanja posjetili su Muzej vučedolske kulture, Dvorac Eltz, Vukovarski vodotoranj i prošetali gradom. Poslijepodne je bilo predviđeno za odmor, a navečer su u disk-klubu plesali, pjevali i stjecali nova prijateljstva.

Drugi je dan učenicima bio težak jer su, uz Crkvu sv. Filipa i Jakova, posjetili i mnoga tužna mjesta:  Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Vukovarsku bolnicu, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata i Spomen dom Ovčaru.

Nakon završetka svih aktivnosti u kući Vladimira Ružičke održano je predavanje na temu „Škola mira“, a potom kviz znanja za škole koje su sudjelovale na ovoj terenskoj nastavi. U kvizu znanja sudjelovala su po dva predstavnika svake škole. Naši učenici Ema Brglez i Adrian Petrus pokazali su zavidno znanje i osvojili prvo mjesto.

Osmaši ističu kako im je posjet Vukovaru bio emotivno, ali lijepo iskustvo koje bi voljeli ponoviti.

objavio: Silvija Kontrec   datum: 13. 4. 2024.