« Travanj 2024 »

SUDJELOVANJE NA ŽUPANIJSKOJ SMOTRI DANI KRUHA – DANI ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE

Naša je škola 14. listopada sudjelovala na Županijskoj smotri Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje na Franjevačkom trgu u Varaždinu. Domaćin je bila Osnovna škola Šemovec, a predstavilo se 35 škola iz Varaždinske županije.

Učenici i učitelji krenuli su u povorci s Franjevačkog trga u varaždinsku katedralu gdje je služena Sveta misa zahvalnica. Nakon mise, učenici OŠ Šemovec izveli su prigodni program kojemu su nazočili i zamjenik župana Tomislav Paljak, načelnik općine Trnovec Bartolovečki Zvonko Šamec, ravnateljica OŠ Šemovec Marina Hižak, prečasni Mario Kopjar i velečasni Petar Golub, župnik u Bartolovcu.

Našu su školu predstavljale učenice 7. razreda Ivana Vrščak i Dorotea Roginek te učenik 6. razreda Lovro Ivančan u pratnji učiteljica Marijane Vnučec, Roberte Nahod i Lidije Klaus.

Tema našeg izložbenog prostora bila je Krušna peć koja je i zauzimala središnje mjesto na štandu te plijenila pozornost posjetitelja. Oko krušne peći nalazili su se proizvodi koji se u njoj peku: kruhovi raznih oblika, buhtle, štrukli, lopari, klipići i gibanice. Štand je bio ukrašen klipovima kukuruza i žitom s miševima i praščićima od tijesta. Stare osušene tikve – šefe ukrasili smo tikvicama, žitom, kukuruzom i ostalim sitnim jesenskim plodovima. Posjetitelji su uživali u okusima i mirisima ponuđenih delicija, a posebno u domaćem kruhu iz krušne peći.

Tijekom rujna istraživali smo koliko krušnih peći ima u selima iz kojih djeca polaze našu školu, kad su one sagrađene te koji se proizvodi  i koliko često u njima peku. Rezultate istraživanja prikazali smo na plakatu na kojem su se nalazile i fotografije krušnih peći te pjesme koje su napisale Ivana Kovačić, učenica 7. razreda i Gloria Vrščak i Helena Kranjec, učenice 8. razreda.

Stručno povjerenstvo odlučilo je da će sljedeće godine domaćin Smotre biti Srednja škola „Arboretum Opeka“ Marčan.

Zahvaljujemo roditeljima, a najviše mamama, bakama i prabakama koje su se potrudile i pokazale svoju kreativnost i umijeće u izradi ukusnih proizvoda. Hvala i našem domaru Mladenu Kapcu koji nam je izradio krušnu peć, lopatu za kruh i malu struganju.

Veselimo se daljnjoj suradnji!

objavio: Silvija Kontrec   datum: 19. 10. 2017.