« Travanj 2024 »

ŽUPANIJSKA SMOTRA DANI KRUHA U VARAŽDINU

Naša škola se predstavila na Županijskoj smotri Dani kruha 2016. koja se održala u subotu 15. listopada u Varaždinu.

Ovogodišnja svečanost obilježavanja Dana kruha – dana zahvalnosti za plodove zemlje započela je svetom misom zahvalnicom u katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije u Varaždinu.  Domaćin ovogodišnje Smotre bila je OŠ Svibovec Toplički.

Nakon mise škola domaćin izvela je prigodan program ispred Županijske palače. Svečanosti su nazočili župan Predrag Štromar, zamjenik župana Alen Kišić, biskup mons. Josip Mrzljak i pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport mr.sc. Miroslav Huđek.

Sudionici smotre, čak 35 škola, na prigodnim su štandovima izložili mnoštvo različitih vrsta kruha, peciva i kolača te pokazali bogatu tradiciju i raznovrsne običaje naših krajeva vezanih uz blagovanje kruha.

Našu su školu predstavljale učenice 6. razreda Ivana Kovačić i Ivana Vrščak te učenica 8. razreda Veronika Klasić. Tema našeg izložbenog prostora bio je kukuruz, žitarica koja se uz pšenicu najviše uzgaja u našem kraju. Na štandu smo imali mlade biljčice isklijalog kukuruza, kukuruz u zrnu, klipove kukuruza kojima smo napunili kukuružnjak, kukuruzno brašno i krupicu u posudicama od tijesta, te proizvode od kukuruzng brašna: palentu, žgance s mlijekom, zlevku, kokice, kukuruzni kruh i razna peciva. Kukuruz i komušinu koristili smo i u izradi jesenskih aranžmana. Učenice su posjetiteljima nudile starinske kolače: štrukle, dizani kolač od oraha, maka, rogača i sira, zlevku, pitu od jabuka, klipiće i razne vrste kruha i peciva. U prijevozu eksponata pomogla nam je gđa. Ljiljana Kovačić. Zahvaljujemo svim roditeljima, posebice mamama i bakama koje su vrijednim rukama i svojom kreativnošću doprinijele da naš izložbeni prostor opet bude zapažen.

I ove je godine prosudbeno povjerenstvo imalo težak zadatak odabrati najorginalniji štand. Kao najbolje odabrali su OŠ Šemovec koja će biti domaćin Smotre iduće godine i OŠ Vinica koja će biti domaćin Županijske smotre učeničkih zadruga.

Tekst: Branka ČUljak, učiteljica prirode, biologije i kemije

Foto: Roberta Nahod, učiteljica engleskog jezika

objavio: Ana Keleminec   datum: 16. 10. 2016.